Sokak Yemek Arabaları “Agile” Mi Çalışıyor?

Mümin Ahmedoğlu
2 min readNov 8, 2021

İki gün önce, bir sokak yemeği arabasında durdum. Sadece bir yemek istedim (karaciğer). Ama bana gelenler şuydu (ekmek + ciğer + turşu + soğan + bir bardak su). Siparişlerin verilme şekli, siparişin zaman çizelgesiyle mükemmel bir uyum içindeydi.

Önce ekmeği, ardından ciğer, turşu ve soğanı aldım. Daha sonra, benim de onayladığım patatesleri önerdi arabadaki amca.

Yemek arabasındaki amca bu yemekleri sunarken, siparişlerin geri kalanının bana gelmesini beklemediğim için yemeyi bırakmadığımı ve daha önce tüm siparişi teslim etmemi beklemediğini fark ettim. Ayrıca, başka müşteriler ile de ilgileniyordu.

Proses gerçekten basit ve çevikti; Siparişimin %30'unu bitirdiğimde, yanımdaki başka bir müşteri yemeğinin %60'ını ve başka bir masadaki başka biri tabağının %100'ünü bitirdi. Ama hepimiz yiyoruz ve amca bulaşıkları yıkarken bize yemek veriyor. Hepimiz onun krallığındayız.

Siparişlerin verilmesi durmadı, insanlar uzun süreler beklemedi ve amca yemeğini bitiren kişinin hesabını alıyordu.

Peki, Agile ile ne ilgisi var?

Basitçe söylemek gerekirse, Agile Konsepti, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde öncelikli sonuçlar sunmak üzerine inşa edilmiştir ve sürecin geri kalanını bütünüyle tamamlamanıza ve erken geri bildirim almanıza olanak tanır.

Agile; değişime sürekli uyum sergilemek, karmaşıklığı yalın çözümlerle adreslemek ve belirsizliği deneysel yaklaşımla elde edilecek öğrenimlerle en aza indirgemeye çalışmak olarak özetlenebilir.

Agile temellerinin uygulanması yalnızca programlama veya programlama projelerine tabi değil, aynı zamanda günümüzde birçok istihdam stratejisiyle de uygulanabilmektedir.

Mümin Ahmedoğlu

Writing about Defence and Technology | Autonomous Systems | Technology Policy | Project Management | Economics | Turkey